کلینیک دندانپزشکی دکتر شیدا بیابانی

سریع تر از دیگران

تهران ، اسلامشهر

باغ فیض-بین کوچه 2 و 4 پلاک 975 طبقه اول

ارتباط با ما

021-56690948

ساعت کاری

روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت: 8.30 الی 15 -پنجشنبه ها 10 الی 13:30

سن ارتودنسی دندان

کلینیک دندانپزشکی دکتر شیدا بیابانی

بهترین سن ارتودنسی دندان چند سال است؟

یکی از روش‌های درمانی برای اصلاح کجی‌ها و ناهنجاری‌های فک و دندان، روش ارتودنسی دندان است. این روش تاثیر بسزایی در اصلاح فرم فک و دندان‌ افراد دارد و می‌تواند نقایص ظاهری را به خوبی برطرف کند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که انجام ارتودنسی سن خاصی دارد و نتیجه گیری آن در محدوده‌ی خاصی جواب می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا بهترین سن ارتودنسی دندان را بررسی کرده و صحت این فرضیه را بسنجیم.

بهترین سن ارتودنسی دندان

بهترین زمان برای انجام ارتودنسی، طبق مطالعات آکادمی دندان پزشکان آمریکا، در سنین 8 تا 9 سالگی است. البته در آغاز بهتر است که در سن 7 سالگی با دندان پزشک مشورت کرده و سپس در حدود 8 یا 9 سالگی کودک، به انجام ارتودنسی اقدام نمایید. مزایای زیادی برای استفاده از ارتودنسی در سنین پایین ذکر شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالی، جلوگیری از پوسیدگی دندان و ساده‌تر شدن روند درمان اشاره کرد.

ارتودنسی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که انتخاب آن بر عهده متخصص خواهد بود؛ دندان پزشک براساس نوع ناهنجاری و نیاز بیمار، یکی از روش‌های مرسوم ارتودنسی را اجرا خواهد کرد.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که آکادمی دندان پزشکان آمریکا توصیه می‌کند، از زمان رویش دندان‌های کودک، یعنی در حدود 12 ماهگی، خوب است که کودک توسط دندان پزشک ویزیت شود تا اگر مشکلی در رویش و رشد دندان‌ها وجود دارد، شناسایی شده و سریع‌تر نسبت به رفع آن اقدام شود.

انجام ارتودنسی محدودیت سنی ندارد

با ارتودنسی می‌توان لبخند سالم و زیبایی را به فرد هدیه کرد و ناهنجاری‌های دندان‌های او را برطرف کرد. خوشبختانه این روش را می‌توان در هر سنی استفاده کرد و تنها شرط انجام آن وجود دندان است! اما طبیعتا اجرای آن در سنین کودکی تاثیر بهتری بر اصلاح دندان‌های شما خواهد داشت که شاید در سنین بزرگسالی به همان کیفیت دست یافتنی نباشد. لازم به ذکر است که پایین بودن سن ارتودنسی دندان، موجب کاهش طول مدت درمان نیز خواهد شد.

دلایل استفاده از ارتودنسی در سن پایین

دلایل و فواید زیادی برای اجرای ارتودنسی در سنین پایین وجود دارد. برای مثال اگر کودکی مستعد ناهنجاری‌های فکی باشد، با انجام ارتودنسی می‌توان از رشد نابهنجار فک جلوگیری کرد. چنانچه اصلاح فرم فک به سنین بزرگسالی موکول شود، شاید تنها راه موثر درمان انجام جراحی فک باشد. این جراحی بسیار دردناک بوده و دوره نقاهتی نسبتا طولانی دارد. یکی از دلایل توصیه به پایین آورن سن ارتودنسی دندان، همین مساله جراحی فک در بزرگسالی است.

ارتودنسی در سنین پایین سلامت دندان‌های کودک را تضمین می‌کند. دندان‌هایی که کج باشند یا روی هم افتاده باشند را نمی‌توان به خوبی مسواک کرد. به همین خاطر احتمال پوسیدگی دندان‌ها در سنین پایین، افزایش پیدا خواهد کرد.

از طرفی، سن ارتودنسی دندان می‌تواند تاثیر زیادی در اعتماد به نفس فرد در آینده داشته باشد. افرادی که ناهنجاری‌های دندانی دارند عموما از لبخند زدن امتناع می‌کنند یا حتی کمتر حرف می‌زنند تا دندان‌هایشان معلوم نشود. با انجام ارتودنسی در سنین کودکی، وقتی ناهنجاری‌های دندانی کودک برطرف شود، اعتماد به نفس وی دوچندان خواهد شد و در آینده نیز می‌توانند به راحتی در جامعه حضور پیدا کنند.

از طرفی بزرگسالان بسیاری نمی‌توانند سیم‌های ارتودنسی را برای مدت طولانی، به علت حضورشان در جامعه و دلایل دیگر، روی دندان‌های خود تحمل کنند؛ از این رو بهترین سن ارتودنسی دندان، همان سنین کودکی در نظر گرفته می‌شود.

جمع بندی سن ارتودنسی دندان

در این مقاله سعی کردیم بهترین سن ارتودنسی دندان را بررسی کنیم و مزایای انجام ارتودنسی در سنین کودکی را بازگو کنیم. به یاد داشته باشید که انجام ارتودنسی در سنین پایین می‌تواند موجب کاهش طول درمان شود و در زمان کوتاه‌تر، نتیجه بهتری را به دنبال داشته باشد.

بهترین نوع ارتودنسی کدام نوع است؟

دکتر شیدا بیابانی

دکتر شیدا بیابانی

دکترای دندانپزشکی از دانشگاه بین المللی بوگامولتس کیف اوکراین | دارای فلوشیب زیبایی از دانشگاه جنوا ایتالیا

ارتباط با واتس اپ

محاسبه قیمت و مشاوره با ارسال عکس

با ارسال عکس دندان خود از مشاوره رایگان واعلام قیمت سریع بهره مند شوید.