کلینیک دندانپزشکی دکتر شیدا بیابانی

سریع تر از دیگران

تهران ، اسلامشهر

باغ فیض-بین کوچه 2 و 4 پلاک 975 طبقه اول

ارتباط با ما

021-56690948

ساعت کاری

روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت: 8.30 الی 15 -پنجشنبه ها 10 الی 13:30

کامپوزیت یا آمالگام ؟

کلینیک دندانپزشکی دکتر شیدا بیابانی

کامپوزیت یا آمالگام؟ کدام را شما برای ترمیم دندان ها انتخاب می نمایید؟

کامپوزیت یا آمالگام

مقدمه‌ای بر کامپوزیت یا آمالگام

کامپوزیت یا آمالگام دو ماده رایج استفاده شده در دندانپزشکی ترمیمی هستند. وقتی دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند، این پوسیدگی باید برداشته شود و کامپوزیت یا آمالگام برای بازسازی دندان تراشیده شده به کار می‌رود. کامپوزیت و آمالگام هر یک ویژگی‌ها و مزایا و معایب خود را دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کامپوزیت و آمالگام تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

آمالگام چیست؟

آمالگام برای پر کردن دندان‌ها

آمالگام ماده‌ای است که از فلزات ساخته شده و معمولا برای پر کردن دندان‌های عقبی به کار می‌رود. این ماده همرنگ دندان‌ها نیست به همین دلیل معمولا دندان‌های قدامی را با آن پر نمی‌کنند زیرا از لحاظ زیبایی فرد را دچار مشکل می‌کند. آمالگام از جیوه، مس، قلع و نقره ساخته شده است و استحکام بالایی دارد.

گاهی این سوال برای افراد پیش می‌آید که آیا استفاده از آمالگام به علت وجود جیوه در آن خطرناک است؟ زیرا جیوه ماده‌ای سمی است و ممکن است برای سلامتی ضرر داشته باشد.

اما تحقیقات نشان داده که آمالگام هیچ اثر بدی روی سلامت زنان باردار، افراد بیمار و افراد سالم ندارد و این ماده بیش از ۱۸۰ سال است که بدون عوارض جدی در دندانپزشکی ترمیمی به کار می‌رود. این ماده تایید جهانی را دارد و برای تمام سنین مناسب است.

آمالگام ماده‌ای بسیار محکم و مقاوم است و دوام بسیار زیادی دارد. دندان‌های عقبی (مولرها) با آمالگام پر می‌شوند، زیرا این دندان‌ها عمل جویدن را انجام می‌دهند که نیاز به فشار و نیروی بسیاری دارد و ماده پر کننده باید استحکام کافی را داشته باشد.

برای پر کردن پوسیدگی‌های وسیع، ترمیم سایش دندانی در اثر دندان قروچه و … آمالگام به کار می‌رود زیرا محکم بودن و عمر زیاد آن ثابت شده است.

کامپوزیت دندان یا آمالگام چیست

ونیر یا آمالگام، برای پر کردن دندان‌ها

کامپوزیت مخلوطی از سرامیک و مواد پلاستیکی است و همرنگ دندان‌ها است. پس برای ترمیم دندان‌ های جلویی از آن استفاده می‌کنند. کامپوزیت جنبه زیبایی دارد و نیازی نیست که دندان به اندازه زمانی که از آمالگام استفاده می‌کنیم تراشیده شود.

از معایب کامپوزیت می‌توان به استحکام کمتر آن نسبت به آمالگام، احتمال تغییر رنگ آن در اثر مصرف مواد غذایی رنگی مانند قهوه و … و احتمال حساسیت در آن به دنبال جویدن مواد غذایی اشاره کرد.

همچنین کامپوزیت ممکن است به مرور دچار ترک یا شکستگی‌های جزئی شود و این باعث تشدید پوسیدگی و یا ایجاد پوسیدگی عمقی شود. شاید این را شنیده باشید که بهتر است ترمیم سالم آمالگام با کامپوزیت جایگزین شود. اما این کار درست نیست.

زیرا آمالگام از استحکام کافی برای دندان‌های عقبی برخوردار است و جایگزین شدن آن با ونیر مزیتی نخواهد داشت.

تصمیم گیری برای اینکه کامپوزیت بهتر است یا آمالگام، بهتر است بر عهده دندانپزشک و تشخیص او باشد. آن چه اهمیت دارد این است که پس از انجام ترمیم شما بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و مرتب ویزیت شوید.

بین آمالگام یا کامپوزیت دندان کدام را انتخاب می نمایید

سخن آخر درباره کامپوزیت یا آمالگام

برای پر کردن دندان‌های خود با آمالگام یا کامپوزیت به ما مراجعه کنید‌.

دندانپزشکان مجرب با با تشخیص اینکه کدام ماده برای شما مناسب‌تر است، ابتدا پوسیدگی‌ها را برمی‌دارند و سپس دندان را پر می‌کنند.

هر ماده مزایای خود را دارد و با توجه به‌ هزینه‌ای که شما مایل به پرداخت آن هستید و همچنین تشخیص دندانپزشک، یکی از این دو ماده انتخاب می‌شوند.

خدمات دندانپزشکی را با کمترین قیمت و بهترین کیفیت با ما تجربه کنید. کافی است همین حالا تماس بگیرید تا وقت ویزیت تعیین کنید.

همچنین می‌توانید برای مشاوره و دریافت پاسخ سوالات خود با ما در ارتباط باشید. پس وقت را تلف نکنید و برای داشتن دندان‌هایی زیبا و سالم همین حالا به ما مراجعه کنید.

دکتر شیدا بیابانی

دکتر شیدا بیابانی

دکترای دندانپزشکی از دانشگاه بین المللی بوگامولتس کیف اوکراین | دارای فلوشیب زیبایی از دانشگاه جنوا ایتالیا

ارتباط با واتس اپ

محاسبه قیمت و مشاوره با ارسال عکس

با ارسال عکس دندان خود از مشاوره رایگان واعلام قیمت سریع بهره مند شوید.