کلینیک دندانپزشکی دکتر شیدا بیابانی

سریع تر از دیگران

تهران ، اسلامشهر

باغ فیض-بین کوچه 2 و 4 پلاک 975 طبقه اول

ارتباط با ما

021-56690948

ساعت کاری

روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت: 8.30 الی 15 -پنجشنبه ها 10 الی 13:30

کاشت ایمپلنت دندان

کلینیک دندانپزشکی دکتر شیدا بیابانی

کاشت ایمپلنت دندان

مقدمه در رابطه با کاشت ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت دندان، به ‌عنوان روشی درمانی است که برای جایگزینی دندان‌های از دست‌ رفته انجام می‌شود.

در این روش درمانی پایه‌هایی را که با لثه و بدن انسان سازگاری بالایی دارند، درون استخوان فک قرار می‌دهند که بیشترین شباهت را نیز به دندان‌های طبیعی انسان دارد. پین‌هایی که جهت استفاده در ایمپلنت دندان استفاده می‌شوند از جنس تیتانیوم خالص بوده و به ‌عنوان بهترین جایگزین جهت استفاده در دندان‌های ازدست‌ رفته به شمار می‌رود.

انواع ایمپلنت دندان

 • ایمپلنت اندوستیال (Endosteal)
 • ایمپلنت ساب‌پریوستیال (Subperiosteal)

تفاوت این دو ایمپلنت در نحوه قرارگیری آن‌ها است. ایمپلنت اندوستیال درون استخوان قرار گرفته و ایمپلنت ساب‌پریوستیال بر روی استخوان آرواره قرار می‌گیرد و زیر بافت لثه است. ایمپلنت ایندوستیال دارای استحکام بیشتری است و در دراز مدت نتیجه بهتری دارد. امروز از ایمپلنت ساب‌پریوستیال استفاده نمی‌شود.

مراحل انجام ایمپلنت دندان

برای کاشت ایمپلنت دندان، می‌بایست موارد زیر توسط جراح دندانپزشک و یا متخصص ایمپلنت بررسی شود:

 • نحوه کشیده شدن دندان‌ها
 • ویژگی‌هایی که جای خالی دندان شما دارد.
 • بررسی کردن استحکام استخوان فک و محلی که ایمپلنت می‌خواهد کاشته شود.
 • سلامتی عمومی کسی که می‌خواهد کاشت ایمپلنت انجام دهد.
 • بررسی پوسیدگی‌های دندان‌ها و برطرف کردن آن‌ها. اگر هر مشکلی در لثه و دهان شما وجود داشته باشد جراح می‌بایست تا زمان برطرف ‌شدن آن مشکل صبر نماید.

پس‌از بررسی این موارد و معاینه فیزیکی بیمار، جراح تصاویر اشعه ایکس اسکن شده و سی‌تی‌اسکن دندان شما را انجام داده و پس‌ از ارزیابی‌های اولیه، می‌تواند کاشت ایمپلنت را شروع کند.

جراح در دهان و فضای خالی دندان شما، جراحی انجام می‌دهد و پایه‌های ایمپلنت را در استخوان فک ما می‌کارد. پس‌ از گذشت چند ماه از جراحی، پین تیتانیومی که در استخوان کاشته شده ‌است، با استخوان فک ادغام خواهد شد. مدتی پس‌ از ادغام شدن ایمپلنت دندان و استخوان فک، پزشک متخصص ایمپلنت می‌تواند از ایمپلنت‌های پایه استفاده کرده و پروتز دندان را بر روی این پین‌ها قرار دهد.

جراحی ایمپلنت دندان با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و بیمار در حین عمل بیدار خواهد بود. بنابراین بهتر است تا از آرام‌بخش جهت کاهش اضطراب استفاده نماید. پزشک جراح ایمپلنت در لثه شما برشی ایجاد کرده و با سوراخ کوچکی که در فک شما ایجاد می‌کند پایه‌های ایمپلنت را در آن قرار خواهد داد.

پس‌از انجام ایمپلنت دندان اگر بیمار درد شدیدی دارد، می‌تواند از مسکن‌هایی با دوز بالا استفاده نماید. همچنین از آنتی‌بیوتیک‌ها و دهان‌شویه‌های ضدعفونی نیز می‌بایست استفاده کند تا احتمال عفونت دهان و دندان را کاهش دهد. بیمار می‌بایست به ‌صورت مداوم توسط پزشک معالج خود معاینه شده و دستورالعمل‌های او را رعایت نمایید.

بهترین زمان کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنت‌ها در بازه‌های زمانی مختلفی پس از کشیدن دندان تا 1 سال بعد قابل انجام هستند که هر یک از این بازه‌های زمانی مشخصات خود را دارند، که در زیر لیست شده‌اند.

 • ایمپلنت فوری

این نوع از ایمپلنت دقیقاً پس‌از کشیده شدن دندان، تا دو ماه بعد از آن  می‌تواند انجام شود. اما بهتر است یک الی دو ماه پس‌از کشیده شدن دندان، پایه‌های ایمپلنت در فک قرار گیرند تا بافت لثه بهبود پیدا کرده باشد و بتواند از پایه ایمپلنت بهتر حمایت کند.

 • ایمپلنت دندان استاندارد

بین 2 الی 4 ماه پس‌ از کشیده شدن دندان‌ها، استخوان فک، لثه و دهان بهبود پیدا کرده و بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت دندان است. در این زمان ایمپلنت می‌تواند با کیفیت و سرعت بیشتری انجام شود.

 • ایمپلنت تأخیری

اگر پس‌ از گذشت 4 ماه از کشیدن دندان پین‌های ایمپلنت در فک قرار گیرند، ایمپلنت تأخیری نام دارد. پس‌ از گذشت 4 ماه، حفره استخوان و محل دندان تقریباً پر شده است و به ‌صورت کامل بهبود پیدا کرده‌ است. در این زمان برای انجام ایمپلنت، استخوان فک می‌بایست دریل شود. ایمپلنت تأخیری دارای عوارض و درد بیشتری پس‌ از انجام عمل جراحی است.

 • ایمپلنت با تاخیر بسیار زیاد

با گذشت زمان 1 ‌سال، همچنان می‌توان کاشت ایمپلنت دندان را انجام داد. در اینصورت جراح می‌بایست ارزیابی کند که فک شما کاندید مناسبی جهت جراحی کاشت ایمپلنت هست یا خیر. همچنین می‌بایست حتما تراکم استخوان شما را بسنجد. پس‌ از انجام بررسی‌های اولیه، جراح عمل پیوند استخوان را انجام می‌دهد و پس ‌از این عمل، تا حدود 6 الی 9 ماه بعد می‌توان کاشت ایمپلنت دندان را انجام داد.

دکتر شیدا بیابانی

دکتر شیدا بیابانی

دکترای دندانپزشکی از دانشگاه بین المللی بوگامولتس کیف اوکراین | دارای فلوشیب زیبایی از دانشگاه جنوا ایتالیا

ارتباط با واتس اپ

محاسبه قیمت و مشاوره با ارسال عکس

با ارسال عکس دندان خود از مشاوره رایگان واعلام قیمت سریع بهره مند شوید.