کلینیک دندانپزشکی دکتر شیدا بیابانی

سریع تر از دیگران

تهران ، اسلامشهر

باغ فیض-بین کوچه 2 و 4 پلاک 975 طبقه اول

ارتباط با ما

021-56690948

ساعت کاری

روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت: 8.30 الی 15 -پنجشنبه ها 10 الی 13:30

روش مراقبت دندان شیری

کلینیک دندانپزشکی دکتر شیدا بیابانی

روش مراقبت دندان شیری کودکان و آنچه که باید بدانید!

 

دندان‌های شیری اولین دندان‌ هایی هستند که در دهان رشد می‌کنند. به همین خاطر رشد آن‌ها را می‌توان یکی از با اهمیت‌ترین مراحل رشد جسمی دانست. در نتیجه مراقب و نگهداری از دندان‌های شیری در کودکان از اهمیت خاصی برخوردار است که متاسفانه بسیاری از افراد آن را جدی نمی‌گیرند و روش‌ صحیح انجام آن را نیز نمی‌دانند. اگر می‌خواهید بیشتر در مورد روش مراقبت دندان شیری بدانید و آن را به صورت اصولی اجرا کنید، پیشنهاد ما این است که تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

دندان‌های شیری

دندان‌ شیری در دوران رشد نوزاد در رحم مادر شروع به شکل گیری می‌کند تا در زمان تولد، نوزاد 20 دندان درون لثه خود داشته باشد. این رشد ادامه پیدا می‌کند تا در حدود 6 تا 10 ماهگی، دندان‌ها به تدریج در دهان کودک ظاهر شوند. این بازه زمانی برای تمامی نوزادان ثابت نیست و بسته به شرایط رشد کودک می‌تواند متفاوت باشد.

دندان‌های شیری معمولا ابتدا از فک پایین و بخش جلویی شروع به ظاهر شدن می‌کنند و این فرایند تا تکمیل 20 دندان تا سن 3 سالگی کودک ادامه پیدا می‌کند. با گذشت زمان و پس از 6 سالگی، دندان‌های شیری کم کم جای خود را به دندان‌های دائمی می‌دهند تا در حدود 20 سالگی تمامی دندان‌های شیری بیفتند. در این مدت آنچه اهمیت دارد، روش مراقبت دندان شیری است.

روش مراقبت دندان شیری از چه سنی باید شروع شود؟

تصور غالب این است که مراقب از دندان‌ شیری باید پس از ظاهر شدن آن‌ها صورت بگیرد، این درحالی است که دندان پزشکان توصیه می‌کنند که قبل از درآمدن دندان، مراقب‌های لازم را شروع کنید. شما می‌توانید در حدود 3 ماهگی، لثه نوزاد خود را روزانه با دستمالی تمیز یا با گاز استریل پاک نمایید تا بدین ترتیب نوزاد آماده‌ی ظاهر شدن اولین دندان‌های خود باشد.

برای نگهداری اصولی از دندان‌های شیری کودکتان می‌توانید تا قبل از سه سالگی از مسواک و آب برای تمیز کردن دندان‌هایش استفاده کنید، مگر آن که پزشک استفاده از خمیر دندان را برای کودک شما توصیه کرده باشد.

روش‌های مراقبت از دندان‌های شیری

  • یکی از بهترین روش‌های برای مراقبت از دندان‌های شیری تمیز کردن دندان کودک است. برای انجام این کار کودک خود را در حالتی قرار دهید که احساس آرامش و امنیت بیشتری داشته باشد، سپس چانه‌ی کودک را به آرامی گرفته و دندان‌هایش را با حرکات دورانی به اهستگی تمیز نمایید. اگر کودک در ابتدا با این کار مخالفت کرد نگران نباشید، چراکه بعد از مدتی به انجام آن عادت خواهد کرد.
  • بهتر است هر سه ماه یکبار مسواک کودک را عوض کنید. این کار از پوسیدگی دندان کودک جلوگیری خواهد کرد.
  • تغذیه کودک نیز تاثیر مستقیمی در سلامت دندان‌های شیری او خواهد داشت. باید سعی کنید تا بعد از 6 ماهگی، کمتر از غذاهای حاوی قند برای تغذیه کودک استفاده کنید.
  • یکی دیگر از نکاتی که باید رعایت کنید، جلوگیری کردن از خوابیدن نوزاد با بطری شیر است. دهان در حالت خواب بزاق کمتری ترشح می‌کند و چکه کردن شیر در این حالت می‌تواند احتمال پوسیدگی دندان کودک را افزایش بدهد.
  • معمولا توصیه ‌می‌شود که سعی کنید کودک را دست کم هر سه ماه یکبار برای معاینه نزد دندان پزشک متخصص کودکان ببرید.
جمع بندی

عمل به روش مراقبت دندان شیری نه تنها به سلامت دندان‌های کودک شما کمک می‌کند بلکه در ایجاد عادت مثبت و مفید مسواک زدن و نگهداری از دندان نیز موثر خواهد بود. سلامت دهان و دندان از جمله مواردی است که اگر به خطر بیفتد هزینه‌های زیادی در پی خواهد داشت، بنابراین بهتر است که کودک از ابتدای زندگی با این مسئله آشنایی داشته باشد. امیدواریم مطالب بیان شده مفید واقع شده باشند.

دکتر شیدا بیابانی

دکتر شیدا بیابانی

دکترای دندانپزشکی از دانشگاه بین المللی بوگامولتس کیف اوکراین | دارای فلوشیب زیبایی از دانشگاه جنوا ایتالیا

ارتباط با واتس اپ

محاسبه قیمت و مشاوره با ارسال عکس

با ارسال عکس دندان خود از مشاوره رایگان واعلام قیمت سریع بهره مند شوید.