کلینیک دندانپزشکی دکتر شیدا بیابانی

سریع تر از دیگران

تهران ، اسلامشهر

باغ فیض-بین کوچه 2 و 4 پلاک 975 طبقه اول

ارتباط با ما

021-56690948

ساعت کاری

روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت: 8.30 الی 15 -پنجشنبه ها 10 الی 13:30

انواع لمینت سرامیکی دندان

کلینیک دندانپزشکی دکتر شیدا بیابانی

انواع لمینت سرامیکی دندان کدامند؟ کدام نوع آن برای من مناسب‌تر است؟

«لمینت‌های سرامیکی» یکی از درمان‌های نوین برای ترمیم و زیبایی دندان‌ها در سال‌های اخیر بوده است. با توجه به قیمت به نسبت مناسب این روش درمانی و نتایج بسیار خوبی که در زیبایی و سلامت دندان‌ها داشته است، روز به روز به طرفداران این روش، در بین مردم افزوده می‌شود. لمینت لایه نازک، ظریف و شیشه مانندی از جنس‌های گوناگون و به رنگ طبیعی دندان است که توسط دندانپزشک بر روی سطح خارجی و رویی دندان‌ها، چسبانده می‌شود. لمینت‌ها اغلب برای اصلاح عیوب ظاهری دندان‌ها مانند شکستگی، فرم، بدشکلی، رنگ نامناسب دندان‌ها و یا فاصله بین دندان‌ها استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین لمینت‌های موجود در بازار، از جنس سرامیک هستند که خود نیز انواع گوناگونی دارند که بسته به مورد از آن‌ها برای موارد گوناگون استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا با انواع لمینت سرامیکی آشنا شویم و ببینیم مزایای هر کدام از این لمینت‌ها چیست؟

انواع لمینت سرامیکی دندان

لمینت‌های سرامیکی دندان یا «پرسلن» که در دندانپزشکی و برای اصلاح فرم دندان‌ها استفاده می‌شوند، در بیشتر موارد، توسط لابراتوار ساخته می‌شوند و توسط دندانپزشک بر روی دندان بیماران چسبانده می‌شوند. این مدل از لمینت، از انواع دیگر مانند لمینت‌های کامپوزیتی، از استحکام و دوام بیشتری برخوردار هستند. لمینت سرامیکی دندان انواع گوناگونی دارد که بیشتر بر اساس جنس آن طبقه‌بندی می‌شود. با هم این انواع را مرور می‌کنیم:

1.     لمینت سرامیکی زیرکونیا

این نوع از لمینت سرامیکی دندان با استفاده از یک قالب گچی که از دهان بیمار ساخته می‌شود و به صورت لایه لایه و از جنس «اکسید زیرکونیوم» ساخته می‌شود. سپس نمونه نهایی در کوره پخته شده تا به شکل و استحکام نهایی آماده شود و سپس به وسیله دندانپزشک بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد.

لمینت سرامیکی زیرکونیا دارای استحکام بسیار بالایی نسبت به انواع دیگر لمینت‌ها است ولی شفافیت کمتری نسبت به دیگر انواع این لمینت‌ها دارد.

2.     لمینت سرامیکی ایى ماکس

این نوع از لمینت دندانی، با استفاده از روش ریخته‌گری ساخته می‌شود. روش کار به این صورت است که ابتدا یک قالب گچی از دندان‌های بیمار ساخته می‌شود و پس از آن یک الگوی مومی از روی آن ساخته می‌شود. سپس «لیتیوم دی سیلیکات» که به حالت مذاب درآمده است درون این الگو ریخته شده و شکل می‌گیرد. لمینت سرامیکی ایى ماکس، از لحاظ شفافیت، زیبایی و درخشندگی از انواع دیگر لمینت‌های سرامیکی برتر است اما استحکام کمتری دارد.

3.     لمینت سرامیکی کاد کام

این مدل از انواع لمینت سرامیکی دندان به روش تراش یک بلوک سرامیکی با استفاده از کامپیوتر ساخته می‌شود. در این روش ساخت لمینت، ابتدا اطلاعات لازم از دهان بیمار به کامپیوتر فرستاده می‌شود و با استفاده از نرم افزارهای مخصوص، طرح اولیه برای اصلاح آماده می‌شود.

سپس با استفاده از بلوک‌های آماده سرامیکی، این طرح با دستگاه تراشیده شده و لمینت در مدت کوتاهی آماده استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از لمینت‌های سرامیکی کاد کام، سرعت آماده‌سازی بالای آن است که می‌تواند طی یک جلسه و در مطب دندانپزشک آماده شود. البته این روش به دلیل اینکه در یک لایه انجام می‌شود ممکن است از لحاظ رنگی، کمتر از روش‌های دیگر ساخت لمینت، طبیعی به نظر بیاید.

4.     لمینت سرامیکی IPS

نوعی روکش آماده سرامیکی دندانی است که توسط دندانپزشک و در مطب و تنها طی یک جلسه تنظیم شده و روی دندان‌ها چسبانده می‌شود. این روش از نظر راحتی کار، سرعت انجام و قیمت نهایی بسیار مناسب است. این روش اما ممکن است از لحاظ تناسب با دندان بیمار و یا دقت کار کمی از روش‌های دیگر در سطح پایین‌تری قرار بگیرد.

5.     لمینت سرامیکی لومینیرز

این روش یکی از روش‌های نوین برای ساخت لمینت‌های دندانی به شمار می‌رود و به دلیل نازک بودن این پوشش‌ها، نیازی به تراش دندان‌ها نیست. این روش قیمت بالایی دارد اما از لحاظ استحکام و زیبایی کیفیت بهتری نیز دارد.

6.     لمینت سرامیکی بریلیانس

این روش نسل نوینی از انواع لمینت سرامیکی دندان لومینیرز به شمار می‌رود و نیازی به تراش دندان ندارد. لمینت‌های ساخته شده با این روش هم استحکام و هم زیبایی و درخشندگی بالایی داشته و از همه انواع دیگر نیز طبیعی‌تر به نظر می‌رسند.

سخن آخر انواع لمینت سرامیکی دندان

لمینت‌های سرامیکی انواع و جنس‌های گوناگونی دارند. انتخاب یکی از این انواع لمینت سرامیکی دندان برای اصلاح مشکل و یا فرم دندان‌ها به عوامل بسیاری بستگی دارد که توسط دندانپزشک و همچنین سلیقه و بودجه بیمار تعیین می‌شود.

دکتر شیدا بیابانی

دکتر شیدا بیابانی

دکترای دندانپزشکی از دانشگاه بین المللی بوگامولتس کیف اوکراین | دارای فلوشیب زیبایی از دانشگاه جنوا ایتالیا

ارتباط با واتس اپ

محاسبه قیمت و مشاوره با ارسال عکس

با ارسال عکس دندان خود از مشاوره رایگان واعلام قیمت سریع بهره مند شوید.