کلینیک دندانپزشکی دکتر شیدا بیابانی

سریع تر از دیگران

تهران ، اسلامشهر

باغ فیض-بین کوچه 2 و 4 پلاک 975 طبقه اول

ارتباط با ما

021-56690948

ساعت کاری

روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت: 8.30 الی 15 -پنجشنبه ها 10 الی 13:30

دندانپزشکی کودکان

کلینیک دندانپزشکی دکتر شیدا بیابانی

دندانپزشکی کودکان

مراقبت از کودکان برای والدین اهمیت زیادی دارد و آن‌ها همیشه تلاش می‌کنند تا دلبندان خود را از خطر دورنگه دارند. یکی از بهترین مراقبت‌ها برای کودک، مراقبت از دهان و دندان است که نیاز به یک متخصص خاص در این حوزه دارد. در این مقاله قصد داریم به طور تخصصی درباره دندانپزشکی کودکان توضیح دهیم و مشخص کنیم متخصص این حوزه کیست و چه وظایفی دارد پس تا انتها این مطلب را دنبال کنید.

 

دندانپزشک کودکان به چه شخصی گفته می‌شود؟

دندانپزشکی کودکان یکی از شاخه‌های دندانپزشکی است که به طور تخصصی به درمان‌های مربوط به کودکان و نوجوانان توجه می‌کند. پزشکی که این مهارت را دارد، در طول تحصیل خود به طور ویژه آموزش‌دیده که چگونه مسائل و مشکلات مربوط به دندان کودک را بررسی و حل کند. برای کسب تخصصی در این دوره باید یک دوره تخصصی 3 ساله گذرانده شود. این متخصصان علاوه بر معاینه و درمان وظایف دیگری هم دارند. یکی از آن‌ها آموزش به والدین است که به‌ویژه برای نوزادان اهمیت زیادی دارد.

چرا به دندانپزشکی کودکان نیاز است؟

کودکان مراقبت‌های متفاوتی نسبت به بزرگسالان نیاز دارند. این مراقبت‌های گاهی شامل درمان‌های خاص است زیرا شرایطی که کودک دارد متفاوت است. کودکان رشد می‌کنند و در این زمان دندان‌های آن‌ها ممکن است تغییرات زیادی داشته باشد. بررسی و کسب تخصص در این زمینه آنقدر مهم بوده که همانطور که قبلا توضیح داده شد یک شاخه مجزا از دندان‌پزشکی به وجود آمده است. درصورتی‌که کودک مراقبت‌های لازم را دریافت نکنید نه‌تنها دندان‌های شیری، بلکه در آینده دندان‌های دائم او نیز دچار مشکل می‌شوند.

با وجود این توضیحات، وجود تخصص دندانپزشکی کودکان معقول به نظر می‌رسد. سخت‌ترین درمان برای نوزادان است. بازکردن دهان نوزاد سخت است و نمی‌توان برای او توضیح داد که چه کاری انجام دهد. در این شرایط است که تخصص دندانپزشک به کمک او می‌آید.

وظایف دندان‌پزشک کودک چیست؟

ارائه خدمات عمومی شامل معاینه یا پرکردن دندان یا مانند آن تنها کاری نیست که توسط چنین متخصص‌هایی ارائه می‌شود. خدمات دیگری نیز ارائه می‌شود که شامل موارد زیر است.

1- آموزش های لازم

قبلا به این موضوع اشاره شد که چنین متخصص‌هایی به والدین کمک می‌کنند تا از دادن‌های کودکان آن‌ها مراقبت کنند. درصورتی‌که سن کودک نیز به مرحله‌ای رسیده باشد که مسائل را درک کند به خود او نیز آموزش داده می‌شود.

2- تشخیص، پیشگیری و درمان

یکی از خطرهای اصلی برای دندان کودک پوسیدگی است. کودک به‌خوبی نمی‌تواند از دندان‌های خود مراقبت کند و در این شرایط نیاز به پیشگیری است. متخصص با ارائه خدماتی مانند تمیزکردن دندان یا فلوراید درمانی به محافظت از دندان کمک کند.

3- درمان های تخصصی

این درمان‌های شامل پرکردن، خارج کردن دندان، ترمیم و موارد دیگر است. ممکن است به دلیل مشکلاتی مانند معلولیت یا ترس و اضطراب امکان درمان طبیعی وجود نداشته باشد. در این شرایط بیهوشی یا روش‌های دیگر استفاده می‌شود تا درمان انجام شود. اصلاح عادت‌های مخرب: برخی عادت‌ها در کودک وجود دارد که باعث آسیب به دندان‌های او می‌شود. برای مثال به موارد زیر توجه کنید:

  • دندان‌قروچه‌کردن
  • ساییدن دندان‌ها روی‌هم
  • مکیدن انگشت پا
  • مکیدن بیش از اندازه پستانک
  • نفس کشیدن از طریق دهان

درصورتی‌که والدین هرکدام از این موارد را در رفتارهای کودک خود دیدند بهتر است به یک متخصص مراجعه کنند. پزشک با مهارت‌های خود به حل این مشکلات کمک می‌کند.

نتیجه‌گیری دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان یکی از شاخه‌های اصلی دندان‌پزشکی است که باهدف ارائه خدمات تخصصی به کودکان و نوجوانان به وجود آمده است. به دلیل شرایط خاصی که دندان‌های آنان دارد لازم است برای درمان به متخصص‌های این حوزه مراجعه شود. خدماتی که توسط متخصص دندانپزشکی کودک ارائه می‌شود طیف وسیعی دارد که به تعدادی از آن‌ها در این مقاله اشاره شد.

دکتر شیدا بیابانی

دکتر شیدا بیابانی

دکترای دندانپزشکی از دانشگاه بین المللی بوگامولتس کیف اوکراین | دارای فلوشیب زیبایی از دانشگاه جنوا ایتالیا

ارتباط با واتس اپ

محاسبه قیمت و مشاوره با ارسال عکس

با ارسال عکس دندان خود از مشاوره رایگان واعلام قیمت سریع بهره مند شوید.