کلینیک دندانپزشکی دکتر شیدا بیابانی

سریع تر از دیگران

تهران ، اسلامشهر

باغ فیض-بین کوچه 2 و 4 پلاک 975 طبقه اول

ارتباط با ما

021-56690948

ساعت کاری

روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت: 8.30 الی 15 -پنجشنبه ها 10 الی 13:30

ماندگاری ایمپلنت چقدر است

کلینیک دندانپزشکی دکتر شیدا بیابانی

ماندگاری ایمپلنت چقدر است

ایمپلنت، یکی از بهترین و مؤثرترین راه برای جایگزین‌کردن دندان‌های از دست‌رفته است. در این روش یک ‌پایه به‌جای ریشه دندان قرار می‌گیرد. در ادامه، یک پروتز که به‌اصطلاح تاج نامیده می‌شود روی این ریشه قرار می‌گیرد تا در نهایت یک دندان جایگزین داشته باشید. عوامل بسیار زیادی وجود دارد که عمر ایمپلنت را تعیین می‌کنند و برای افراد زیادی یک مسئله نگران‌کننده است. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که ماندگاری ایمپلنت چقدر است پس تا انتها همراه ما باشید.

ماندگاری ایمپلنت چقدر است: عوامل تأثیرگذار

چند فاکتور وجود دارد که بیشتر از هر چیز دیگری طول عمر ایمپلنت را تعیین می‌کنند که در ادامه هرکدام توضیح داده شده‌اند.

1- تجربه و مهارت ایمپلنتولوژیست: زمانی که پزشک یک ماده خارجی دیگر را وارد محیط دندان می‌کند باید به همه چیز اشراف کامل داشته باشد. تجربه و دانش او تعیین می‌کند آیا در آینده مشکلی به وجود خواهد آمد یا خیر.

2- جنس مواد ایمپلنت: بیشتر پایه‌های ایمپلنت از جنس تیتانیوم است که ماده بسیار مقاومی است. با وجود این، ممکن است از مواد دیگری هم استفاده شود که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارد.

3- شرایط بیمار: هرچقدر که شرایط بیمار برای قراردادن ایمپلنت بهتر باشد عمر آن نیز بیشتر می‌شود. این شرایط بر اساس سن، ساختار فک، تراکم استخوان و بافت لثه تعیین می‌شود.

4- اقدامات بعد از کاشت: قراردادن ایمپلنت پایان ماجرا نیست و عمر آن بر اساس اقداماتی که بعد از کاشت انجام می‌دهید نیز تعیین می‌شود. رعایت بهداشت اولین و یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید انجام دهید. دومین مورد عادت‌ها و سبک زندگی شما است. اگر عادت به دندان‌قروچه یا ساییدن دندان‌ها روی‌هم دارید عمر ایمپلنت کمتر می‌شود.

محل کاشت ایمپلنت: به‌طورکلی ایمپلنت‌هایی که در فک بالایی قرار می‌گیرند عمر بیشتری دارند. دندان‌های پایین در معرض فشار بیشتری قرار دارند پس طبیعی است که عمر آن‌ها کمتر باشد.

مراقبت‌های لازم برای افزایش طول عمر ایمپلنت

اولین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید دستورالعملی است که دندانپزشک به شما داده. از آن جا که او به دندان شما را معاینه کرده و تمام شرایط آن را می‌داند بهترین راه‌حل‌ها را ارائه می‌کند. علاوه براین، اینکه ماندگاری ایمپلنت چقدر است به رعایت بهداشت هم بستگی دارد. در طول روز از نخ دندان و مسواک به همراه خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید. اگر استفاده از نخ دندان قبل از مسواک زدن باشد بهتر است زیرا مواد موجود در خمیردندان مدت طولانی‌تری در دهان باقی می‌ماند.

 

ماندگاری ایمپلنت چقدر است: آیا نیاز به بررسی پزشک دارم؟

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که بیمار بعد از مدتی دارد این است که آیا ایمپلنت نیاز به بررسی دارد یا خیر. درصورتی‌که مشکلی وجود داشته باشد و زودتر به پزشک مراجعه کنید بهتر است. در بیشتر موارد مراجعه به‌موقع باعث می‌شود از مشکلات آینده جلوگیری شود. پس از ایمپلنت ممکن است هرکدام از عوارض زیر را داشته باشید:

  • سوزش لثه، لب یا دندان که به دلیل فشار به بافت عصبی است.
  • احساس درد خفیف
  • شل شدن ایمپلنت
  • عفونت در ناحیه اطراف ایمپلنت

دقت کنید که کمی سوزش یا کمی درد طبیعی است اما اگر عفونت داشتید باید حتماً به پزشک مراجعه کنید. همچنین شل شدن، تغییر ظاهر یا زاویه ایمپلنت و موارد این‌چنینی طبیعی نیست و باید معاینه شوید. هرکدام از این علائم ممکن است در هر زمانی رخ دهد و مهم نیست یک ماه یا یک سال از ایمپلنت گذشته باشد.

نتیجه‌گیری درباره ماندگاری ایمپلنت

در این مقاله بررسی کردیم که ماندگاری ایمپلنت چقدر است و برای این منظور، در ابتدا عوامل تأثیرگذار بر عمر ایمپلنت توضیح داده شد. در ادامه، درباره مراقبت‌های بهداشتی پس از ایمپلنت توضیح دادیم که اهمیت زیادی دارد. در انتها نیز به این موضوع اشاره شد که با مشاهده چه علائمی باید به پزشک مراجعه کرد.

دکتر شیدا بیابانی

دکتر شیدا بیابانی

دکترای دندانپزشکی از دانشگاه بین المللی بوگامولتس کیف اوکراین | دارای فلوشیب زیبایی از دانشگاه جنوا ایتالیا

ارتباط با واتس اپ

محاسبه قیمت و مشاوره با ارسال عکس

با ارسال عکس دندان خود از مشاوره رایگان واعلام قیمت سریع بهره مند شوید.