کلینیک دندانپزشکی دکتر شیدا بیابانی

سریع تر از دیگران

تهران ، اسلامشهر

باغ فیض-بین کوچه 2 و 4 پلاک 975 طبقه اول

ارتباط با ما

021-56690948

ساعت کاری

روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت: 8.30 الی 15 -پنجشنبه ها 10 الی 13:30

نکات مهم در مراقبت از کامپوزیت دندان

کلینیک دندانپزشکی دکتر شیدا بیابانی

نکات مهم در مراقبت از کامپوزیت دندان که مهم است از آن اطلاع داشته باشید!

مراقبت از کامپوزیت دندان
مراقبت از کامپوزیت دندان

زیبایی دندان‌ها و داشتن یک لبخند گرم و جذاب، بدون شک تاثیر زیادی بر چهره افراد دارد. برخی از افراد به‌طور ارثی دندان‌های یک‌ دست و سفید دارند و برخی دیگر از این نعمت محروم هستند. اما امروز با پیشرفت علم پزشکی و زیبایی، داشتن یک لبخند زیبا، آرزو و رویا نیست و هر کسی می‌تواند به آن دست پیدا کند.

کامپوزیت دندان، یکی از روش‌ هایی که می‌ توان برای داشتن دندان‌های زیبا استفاده کرد. اما باید بدانید که این عمل مثل سایر اعمال زیبایی به مراقبت‌هایی نیازمند است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. مراقبت از کامپوزیت دندان بسیار مهم است و نباید از آن چشم‌پوشی کرد، پس اگر قصد دارید کامپوزیت انجام دهید بهتر است این مقاله را تا انتها بخوانید.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یا کامپوزیت ونیر، یکی از روش‌هایی که است که می‌توان برای اصلاح دندان‌ها از آن استفاده کرد. کامپوزیت در واقع همان موادی هستند که برای پرکردن دندان استفاده می‌شوند، این مواد به صورت خمیری بوده و رنگی مشابه رنگ دندان‌ها دارند.

یک لایه از مواد کامپوزیت روی دندان‌ها قرار داده می‌شود و سپس فرم داده می‌شود.

دندان‌پزشک برای تثبیت این مواد پس از فرم‌دهی آن‌ها روی دندان‌ها، به کمک نور آبی آن‌ها را سفت و سخت می‌کند. شما پس از انجام کامپوزیت مراقبت از کامپوزیت دندان را نباید از خاطر ببرید و در اینصورت از نتیجه عمل راضی خواهید بود.

کاربردهای کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان فقط کاربرد زیبایی ندارد و جنبه درمانی نیز دارد. شما می‌توانید برای هر یک از مشکلات زیر از کامپوزیت دندان استفاده کنید:

  • اصلاح شکل، فرم و رنگ دندان‌ها
  • اصلاح ظاهر دندان‌هایی که فرم غیرطبیعی دارند
  • اصلاح فاصله میان دندان‌ها
  • اصلاح رنگ دندان‌ها (سفیدی بیش از حد)
  • افرادی که نامنظمی خفیفی در دندان‌های خود دارند می‌توانند به جای ارتودنسی از کامپوزیت دندان برای اطلاح دندان‌های خود بهره بگیرند

مراقبت از کامپوزیت دندان

هر عمل زیبایی که انجام می‌دهید به یک سری مراقبت‌هایی نیاز دارد تا بهترین نتیجه برای شما حاصل شود. پس از انجام کامپوزیت، باید یک سری نکات را در مراقبت از کامپوزیت دندان رعایت کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید. برای مثال اگر تا قبل از این بی‌پروا به سمت پسته و آجیل‌ها می‌رفتید و با دندان‌هایتان آن‌ها را پوست می‌کندید، باید این عادت بد را کنار بگذارید. البته این کار کلا اشتباه است و ممکن است عوارض جبران ناپذیری حتی برای افراد سالم به‌جا بگذارد.

نکات مهم در مراقبت از کامپوزیت دندان

مراجعه مرتب به دندان‌پزشک را از یاد نبرید. این کار برای طول عمر کامپوزیت ضروری است. تمامی توصیه‌های پزشک را مو به مو انجام دهید و به آسانی از آن‌ها رد نشوید. حداقل روزی دو بار از نخ دندان استفاده کنید، اینکار از التهاب لثه‌ها جلوگیری می‌کند.

حداقل 3 دقیقه باید دندان‌ها را مسواک بزنید. مصرف مواد رنگی مثل چای، قهوه و نسکافه، دخانیاتی مثل سیگار و قلیان را باید به حداقل و یا حتی صفر برسانید. کامپوزیت قابلیت رنگ‌پذیری دارد و بهتر است از مصرف موادی که ممکن است باعث تغییر رنگ آن می‌شوند خودداری کنید.
اگر به هر علتی کامپوزیت دندان شما شکست، در اسرع وقت به فکر ترمیم آن باشید. ع

ادات نادرست خود در رابطه با دندان‌هایتان را به صفر برسانید. مثلا اگر عادت دارید در بطری نوشابه را با دندان باز می‎کنید، مداد، خودکار، گیره مو و … را با دندان نگه می‌دارید، گردو و پسته را با دندان می‌شکنید و … این عادت‌ها حتی در صورتی که کامپوزیت ندارید، باید ترک شوند. سلامتی نعمتی است که وقتی آن را از دست می‌دهیم متوجه اهمیت آن می‌شویم، سعی کنید هر عادت بد این‌چنینی را ترک کنید.

سخن پایانی

این نکته را به خاطر داشته ‌باشید که حتی دندان‌های خود ما پس از مدتی دچار فرسودگی می‌شوند و با مراقبت صحیح از آن‌ها می‌توانیم باعث افزایش عمرشان شویم؛ کامپوزیت‌ دندان هم دائمی نیست و یک طول عمر مفید دارند که با مراقبت صحیح افزایش می‌یابد. اگر می‌خواهید بهترین نتیجه برای شما حاصل شود، مراقبت از کامپوزیت دندان را جدی بگیرید.

دکتر شیدا بیابانی

دکتر شیدا بیابانی

دکترای دندانپزشکی از دانشگاه بین المللی بوگامولتس کیف اوکراین | دارای فلوشیب زیبایی از دانشگاه جنوا ایتالیا

ارتباط با واتس اپ

محاسبه قیمت و مشاوره با ارسال عکس

با ارسال عکس دندان خود از مشاوره رایگان واعلام قیمت سریع بهره مند شوید.